Spotkanie z Niepodległą to kolejny etap ,,Gmina Lubień Kujawski Dla Niepodległej'', który odbył się 16.09.2018 r. w Centrum Kultury.Gościem specjalnym był nauczyciel, historyk Andrzej Dominowski, a tematem spotkania było 100 lat Lubienia w Niepodległej Polsce.O istnieniu i zanczeniu  Lubienia pan Andrzej Dominowski opowiadał wielkim zaciekawienieniem m.in: o powstaniu Straży Ogniowej z 1 lipca 1905 r., najstarszej fotografii Lubienia z roku 1906 r., o arytkule z Dziennika Kujawskiego o Lubieniu ze stycznia 1914 r., o wyborach do miasta z dnia 31 sierpnia 1919 r. z frekwencją 500  na 2663 uprawnionych do głosowania oraz jak dla mieszkańców Lubienia ważne o otrzymaniu 4 lutego 1919 r. praw miejskich, gdzie już za nie cały rok będziemy obchodzić 100 lecie nadania praw miejskich. Po części historycznej odbyło się wspólne od śpiewnie pieśni patriotycznych, obejrzeniu wystawy historycznej dzięki uprzejmości pana Dariusza Jaskólskiego oraz słodki poczęstunek.Organizatorami przedsięwzięcia było Centrum Kultury, Biblioteka Publiczna oraz Urząd Miejski.Zdjęcia do obejrzenia na stronie facebooka Centrum Kultury.